BPPV

BPPV (benign paroxysmal positional vertigo)

Łagodny, położeniowy zawrót głowy jest szczególną postacią dysfunkcji błędnika, którą można nie tylko szybko diagnozować ale przede wszystkim sprawnie i skutecznie leczyć!
Tak jest to zaskakujące, ponieważ wiele schorzeń błędnika jest oporna na leczenie i wymaga długotrwałej rehabilitacji i leków. W przypadku łagodnych, położeniowych zawrotów głowy, można w jednej chwili zlikwidować zawroty głowy trwające miesiącami lub latami, lub znacząco zredukować dolegliwości.

Jaki jest typowy obraz zawrotów?
Chory zgłasza najczęściej napad zawrotów głowy trwający kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, rzadziej minuty:
•    Gdy kładzie się do łóżka,
•    W trakcie leżenia przewraca się na bok,
•    Podczas schylania się do przodu.

Często zawrotom towarzyszą objawy wegetatywne jak: nudności, wymioty, bladość powłok i nadmierna potliwość. Najczęściej chory potrafi instynktownie znaleźć pozycję w której dolegliwości zmniejszają się lub znikają tzw. pozycja bezpieczna.

Diagnostyka obejmuje wykonanie manewrów uwalniających tzw. krytycznych, w wyniku których dochodzi do przemieszczania się otolitów – kamyczków w obrębie kanałów półkolistych błędnika. Wtedy chory zgłasza nagłe pojawienie się zawrotów głowy, a lekarz obserwuje oczopląs.

Przykład takie manewru, jak i oczopląsu możecie Państwo zobaczyć w zakładce Multimedia.

Wykonanie manewrów uwalniających: Dix-Hallpike i roll test diagnozuje wszystkie 6 kanałów półkolistych błędnika ( po 3 w każdym uchu) i pozwala lekarzowi szybko postawić rozpoznanie oraz natychmiast rozpocząć leczenie wykonując z Pacjentem manewry repozycyjne. Manewry te uwalniają Pacjenta od dolegliwości lub radykalnie je redukują. Repozycja pozwala przemieścić otolity z kanałów półkolistych błędnika i uwolnić Pacjenta od objawów zawrotu głowy.

Łagodny, położeniowy zawrót głowy jest wyjątkowym schorzeniem błędnika ponieważ kompletnie nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu a jedynie leczeniu manualnemu. Manewry diagnostyczne a szczególnie lecznicze (różne dla kilku kanałów półkolistych błędnika) wymagają umiejętności i doświadczenia lekarza oraz dodatkowego wyposażenia w okulary Frenzla.

Jeśli Państwa dolegliwości obejmują wyżej opisane, zapraszam do gabinetu – najwyższy czas pozbyć się problemu.